Türkiye İl Bazlı Burçlar ve Doğum Ayları Haritası – 2017

2017 yılı doğum istatistiklerine göre Türkiye burç yoğunluğu* dağılımında öne çıkan burçlar Yengeç ve Aslan burçlarıyken, Başak ve Boğa burçları en düşük yoğunluktaki burçlardır. Mega kentlerimizden İstanbul, Ankara ve Bursa‘da en yoğun rastlanan burcun Yengeç, İzmir‘de Aslan, Antalya‘da ise Oğlak olduğu görülmektedir. Boğa burcunun ise en yoğun olduğu tek şehrin Aksaray olduğu dikkat çekmektedir.

 

En yoğun doğumun gerçekleştiği aylara bakıldığında Temmuz ve Ağustos aylarının öne çıktığı, en düşük doğum yoğunluğunun ise Eylül ve Mayıs aylarında olduğu görülmektedir. Büyük kentlerimiz özelinde bakıldığında, en yüksek doğum yoğunluğunun İstanbul, Ankara ve Bursa‘da Temmuz, İzmir‘de Ağustos, Antalya‘da Ocak aylarında olduğu görülmektedir.

 

*Burçlara Karar Verme Yöntemi: Burç yoğunluğu, tahmini olarak hesaplanır. Bir ilin en yüksek burç yoğunluğunu belirlemek için, o ilde en yüksek sayıda doğumun gerçekleştiği ay ele alınır; hangi burç bu ayı daha çok kapsıyorsa, bu burcun o şehirde görülen en yüksek yoğunluklu burç olduğu kabul edilir. Örneğin, en yüksek sayıda doğumun Eylül ayında gerçekleştiği bir ilde, en yüksek burç yoğunluğunun Başak (24 Ağustos – 23 Eylül) olduğu tahmin edilmiştir.

1 Yorum

Yorumlar