24 Haziran Seçiminden Önce Adres Değişikliği için Son Tarih Nedir?

24 Haziran 2018 seçiminden önce adres değişikliği için son tarih 12 Mayıs 2018!

24 Haziran 2018 seçimlerinden önce adres değişikliği veya yeni bir adres kaydı yaptırmak için son tarih, YSK (Yüksek Seçim Kurulu) tarafından 12 Mayıs 2018 olarak açıklandı. Bu tarihe kadar adres değişikliği tamamlandığı takdirde; oy kullanılacak yer, yeni ikamet adresine göre belirlenecektir.

Adres Değişikliği / Adres Kaydı işlemi için İl/İlçe Nüfus Müdürlüklerine gidilmesi gerekmektedir. Doğrudan yeni adresin bağlı bulunduğu İlçe Nüfus Müdürlüğüne gitmek, işlemlerin hızlı tamamlanması açısından en sağlıklı yol olacaktır. Her ne kadar bu bir zorunluluk olmasa da bazı İlçe Nüfus Müdürlükleri, diğer ilçeler için yapılacak işlemleri bu yoğunluk döneminde kabul etmeyebilmektedirler. Bu nedenle, örneğin İstanbul Üsküdar ilçesinden İstanbul Kadıköy ilçesine taşınılmışsa, Kadıköy ilçesinin Nüfus Müdürlüğüne gidilmesi en iyisi olacaktır.

Yerleşim Yeri (Adres/İkamet) Değişikliği için Nüfus Müdürlüğüne gitmeden önce bilinmesi/yapılması gerekenler ve Nüfus Müdürlüğünde yapılacak işlemler:

  • Elektrik, su, telefon, doğalgaz abonelik sözleşmesi veya faturası (mümkünse son gelen fatura), noter tasdikli kira sözleşmesi gibi  belgelerden biri  hazırlanmalıdır.
  • Bir kimlik kartı (eski/yeni nüfus cüzdanı, ehliyet, vb.) götürülmelidir.
  • Nüfus Müdürlüğü görevlisi tarafından tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunun bir örneği ve ekleri İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına teslim edilmelidir.
  • İlçe Seçim Kurulundan bir görevli de yine Nüfus Müdürlüğü binasında olacaktır bu tarihlerde muhtemelen, nüfus memuru belgelerinizi hazırladıktan sonra sizi o görevliye yönlendirecektir. *
  • Ayrıca Nüfus Müdürlüğü görevlisi, mahalle muhtarınıza teslim etmeniz için adres değişikliği belgesinin bir kopyasını da size teslim edecektir. Bu kopyayı muhtarlığa hemen teslim etmek şart olmasa da (kaynak) götürmekte fayda olduğu düşüncesindeyiz.

24 Haziran 2018 seçiminden önce adres değişikliği işlemleri tamamlandıktan sonra sistemde oy kullanma yerinin güncellenip güncellenmediği, YSK’nın Seçmen Sorgulama sayfasından kontrol edilebilir.

Yerleşim Yeri (Adres/İkamet) Değişikliği ile ilgili tüm ayrıntılara YSK’nın resmi açıklamasından ulaşabilirsiniz.

 

* Yine de Seçim Kurulu iletişim/telefon bilgisi gerekirse, YSK’nın şu sayfasından bulunabilir.
 

Yorumlar